Tömegtermelés
Mára már ezerszám elérhetők a különböző típusú RC járművek. Az RC modelleket két fő csoportra oszthatjuk a felhasználásuk szempontjából. Az egyszerűbb felépítésű, nyilván kiskorú gyerekeknek szánt modellek a
- játék RC-k, angolul „RC-Toys”


A másik kategóriába tartozik minden más RC modell, amelyek már komolyabb technikát képviselnek, ezek leginkább felnőttek számára készültek.
Ezt a csoportot nevezzük „Hobby-kategóriának”
Mióta szétvált a játék, és a hobby RC kategória, azóta jellemző az RC modellekre, hogy külön elemekből állnak, vagyis „moduláris” felépítésűek. A játék RC-knek általában egyszerűbb elektronikájuk van, ezekben gyakran a vevőt és a szervomotort is egybeépítik. A játék RC –k alkatrészei egyedi, leginkább csak a játék kategóriába tartozó modellekhez használhatók, és általában csaknem teljesen lehetetlen átültetni ezeket más modellekbe, mert nem kompatibilisek egymással.
Hobby kategóriájú RC
A hobby kategóriába tartozó modellek „moduláris szerkezetűek”, vagyis különböző, cserélhető, szerelhető elemekből álló konstrukciók.
A legtöbb autó, hajó, és repülőgép modellbe be tudjuk építeni a különböző gyártók által forgalmazott alkatrészeket, így például lehetőség van rá, hogy egy RC autó alkatrészeit pl. egy hajóba átszereljük. Ennek nagy előnye, hogy pl. egy motort több különböző vázba is bele tudunk építeni, anélkül, hogy még egy, teljesen felszerelt modellt meg kellene venni. Így megtehetjük, hogy egy motorral egyszer pl. egy autót hajtunk meg, aztán rövid szereléssel átültetjük ezt a motort egy hajóba, és annak a hajtására használjuk az erőforrást.
Bármennyire is kompatibilisek az alkatrészek, a repülő és a földi, (illetve vízi) modellek vevőegységét biztonsági okokból kimondottan tilos és illegális átszerelni és felcserélni, mivel a legtöbb országban törvényileg szétválasztják a légi illetve a földi modellekre vonatkozó rádiófrekvencia tartományokat. Ez elég fontos biztonsági intézkedés, illik mindenkinek betartani!
A modellirányításra engedélyezett frekvenciák
frekvencia kristályok:

Néhány ilyen modul alkalmas szintetizálásra. A szintetizálás azt jelenti, hogy nincs egy csatornának megfelelő kristály, hanem a vevő egy nagyfrekvenciás kristályvezérelt oszcillátorból egy processzorral leosztja az adónak megfelelő frekvenciára, tehát a vevő ráhangolható bármelyik csatornára, (a frekvencia sávon belül), kristály csere nélkül.
A modern digitális rádiókban (amivel zenét vagy híreket hallgatsz) vagy a TV-ben mind ezen az elven keresed az állomásokat. Keresés közben fut a frekvencia, átfésülve a sávot, és amikor találkozik egy adó frekvenciájával, egy jel visszacsatolásnak köszönhetően leáll, így ráhangolódik az adóra. A klasszikus RC berendezésben az oszcillátor stabil frekvenciáját a kristály biztosítja, és a bemenő kör (antenna) a frekvenciasávot (27vagy35vagy40 MHZ) átfedő széles sávra van hangolva.
A hobby kategóriába tartozó modellek nagyon jól hangolhatóak, nem úgy, mint a játék modellek. Például az autóknál gyakran tudunk állítani kerékösszetartást, kerékdőlést, és gördülési szög beállításokat, ugyan úgy, mint a modell valódi megfelelőjénél.
Savage modell első felfüggesztése:
Minden modern rádióadó támogatja a különböző funkciók finombeállítását a modell könnyű üzembe helyezéséhez, és beállításához. Így pl. az adón található potméterek segítségével könnyen beállíthatjuk autónk egyenes futását, illetve a gázt adagoló szervó finomállításával az alapjáratot.
Ezen adók legtöbbje alkalmas az egyes modellek igényeinek megfelelően a különböző funkciók elegyítésére.
Utolsó kommentek