Rövid történelmi összefoglaló
Szóval inkább részletes tartalommal szeretnék szolgálni az RC Rajongóknak!
Akkor egy kis "Radio Control" történelem, remélem Ti is érdekesnek találjátok!
Enjoy :) :
A rádió távirányítás az 1800-as évek vége felé jelent meg először, amikor Nikola Tesla 1989-ben a Madison Square Garden -ben megrendezett kiállításon bemutatta kis modellhajóját, ami a látszat szerint engedelmeskedett a közönség szavának, a valóságban azonban Tesla fordította le a közönség verbális kéréseit, és küldte a helyes információkat összehangolt rádiójelek formájában a hajónak.
Никола Тесла
1898, november 8.-án az Egyesült Államok szabadalmaztatta ezt a találmányt.
1909-ben Gabet, a francia feltaláló bemutatta az általa "Torpille Radio-Automatique" -nak hívott rádiójelekkel távvezérelt torpedóját.
1917-ben Archibald Low - az RFC (Royal Flying Corps) Kísérleti Üzemének munkatársa - volt az első ember, aki képes volt sikeresen alkalmazni a rádió távirányítást repülőgépben.
1920-ban többféle rádió távirányítású hajót használtak a haditengerészeti tüzérségi lőgyakorlaton. A szovjet Vörös Hadsereg rádiójellel távvezérelt, angol nevén „teletankokat” vagyis „távolból irányított tankokat” vetett be az 1930-as évek folyamán a „téli hadjáratban” Finnország ellen a II. világháború kezdeti szakaszában.
A „teletankot” rádiójellel irányították 500-1500 méteres távolságból egy hagyományos tankból, ezt nevezték a "vezérlő, vagyis irányító tanknak", ez a két összetevő alkotta akkoriban az úgynevezett „telemechanikus” csoportot.
A „teletankokat” tehát a szovjet hadsereg vetette be, a téli hadjáratban, és az utolsó két „teletank” zászlóalj hadban is állt egészen a „nagy hazafias háború” kezdetéig.
"Teletank"
Az 1930-as években Nagy-Britannia kifejlesztette a „Queen Bee” =”Méhkiránynő” nevű, rádiójel irányítású tüzérségi feladatokat ellátó légi járművet, és a szintén távirányítású, személyzet nélküli „Tiger Moth"=„medvelepke” nevű repülőt, amelynek feladata a hajóflották kilövése volt. A „Queen Bee”-t később a hasonló nevű „Queen Wasp”, a „Darázskirálynő” helyettesítette, amely már nagyobb teljesítőképességű gép volt.
A "Tiger Moth"

A „Queen Bee”

Ennyi elég is szerintem a rádiós vezérlés történelmi összefoglalására. Legközelebb még a konkrétan modellek irányításának visszatekintésével fogok foglalkozni szintén csak néhány bekezdésben, és utána már át fogok térni a konkrétabb fogalmakra.
Úgy gondoltam nem fogok "csőlátással" csak és kizárólag az RC vonalán menni, hanem szeretnék egyéb technikai dolgokkal is foglalkozni, kis kitérőket téve ezekkel a modellezés világából.
Úgy gondolom, hogy mindenki aki szeret modellezni, az szeret bütykölgetni, és szerelgetni is, érdekli az elektronika és izzik a vére a mechanikus szerkezetektől, a berregő motoroktól.
Úgy látom a szavazásra rákattantak azért néhányan, ezért megkérlek Téged is, hogy szavazz, mert a szavazás eredménye fogja eldönteni, hogy melyik ágazattal fogok erősebben foglalkozni. Köszi! :)
Utolsó kommentek